A fighter jet has a pilot of mass of 75kg; he enters avertical loop of radius 50
ID: 1662427 • Letter: A
Question
A fighter jet has a pilot of mass of 75kg; he enters avertical loop of radius 500m. If the jet has a speed of 120m/s atthe point entering the loop. A.)What forc is exerted on the pilot by the seat of the jet atthe bottom of the loop? B.) What forc is exerted on the pilot by the seat of thejet at the top of the loop? C.) If unconsciousness occurs a 6g's and the maximum velocityis 120m/s wha is the tightest radius a fighter pilot can take hisjet to test this theory? A fighter jet has a pilot of mass of 75kg; he enters avertical loop of radius 500m. If the jet has a speed of 120m/s atthe point entering the loop. A.)What forc is exerted on the pilot by the seat of the jet atthe bottom of the loop? B.) What forc is exerted on the pilot by the seat of thejet at the top of the loop? C.) If unconsciousness occurs a 6g's and the maximum velocityis 120m/s wha is the tightest radius a fighter pilot can take hisjet to test this theory?Explanation / Answer
Force exerted on the pilot by the seat at the bottom of theloop = m*((v^2/r) +g) = 75*((120*120/500) +10) = 75*(28.8 + 10) = 75*38.8 = 2910 N Force exerted on the pilot by the seat at the top of the loop = m*v^2/r = 75*120*120/500 = 75*28.8 = 2160 N At the tightest radius, Acceleration = (v^2/r) + g = 6g v^2/r = 5g or r = v^2/(5g) = 120*120/(5*10) = 288 m