Suppose an electron is released from rest in a uniformelectric field whose magnitude is 5.90 x 103 V/m. (a) Through what potential difference will it havepassed after moving 1.00 cm? (b) How fast will the electron be moving after it has traveled1.00 cm? Suppose an electron is released from rest in a uniformelectric field whose magnitude is 5.90 x 103 V/m. (a) Through what potential difference will it havepassed after moving 1.00 cm? (b) How fast will the electron be moving after it has traveled1.00 cm?
Explanation / Answer
GIVEN: E = 5,900 V/m , x = 0.01 m PART A>>> PD = V = Ex = (5900 V/m) ( 0.01 m) = 59volts. final answer PART B>>> KE = q V = (1.60 x 10 - 19 C ) ( 59volts) = 9.44 x 10 - 18 Joule (1/2) m v2 = 9.44 x 10 - 18 Joule and we know that mass of an electronis m = 9.11 x 10 - 31 kg solve for v: v= [2(9.44 x 10 - 18 Joule) / 9.11 x10- 31] = 2.07 x1013 = 4.55 x106 m/s .