An apartment has the dimensions 8m by 5m by 3m. Thetemperature is 25 degrees C,
ID: 1662815 • Letter: A
Question
An apartment has the dimensions 8m by 5m by 3m. Thetemperature is 25 degrees C, and the relative humidity is60%.a). How much water vapor does each cubic meter of aircontain? b). What is the total mass of water vapor in the air in theapartment? Worth 14 thank you An apartment has the dimensions 8m by 5m by 3m. Thetemperature is 25 degrees C, and the relative humidity is60%.
a). How much water vapor does each cubic meter of aircontain? b). What is the total mass of water vapor in the air in theapartment? Worth 14 thank you
Explanation / Answer
The relative humidity HR = Pw / Ps therefore the amount ofwater vapor does each cubic meter contain Pw = HR*Ps =0.6*29.6*105 Pa =17.76*105 Pa
(b) The total mass M is given by the humidity ratio = Pw/Ps-Pw =0.623(17.76*105 Pa)/(29.6-17.76)*105 Pa= 0.935 and we know that M = 0.935*1.2041 =1.125kg the total mass = 135kg