Physics for scientists and engineers 7th by SerwayJewett Chapter 10 problem 27 Sidewalls thickness = .635 cm Tread thickness = 2.5 cm width of tread = 20.0 cm Assume the rubber has uniform density equal to 1.10 x103 Kg/m3. Find its moment of inertia aboutan axis through its center. Physics for scientists and engineers 7th by SerwayJewett Chapter 10 problem 27 Sidewalls thickness = .635 cm Tread thickness = 2.5 cm width of tread = 20.0 cm Assume the rubber has uniform density equal to 1.10 x103 Kg/m3. Find its moment of inertia aboutan axis through its center.
Explanation / Answer
for the side wall we get m = [(0.305 m)2 - (0.165m)2] (6.35 x 10-3 m) (1.10 x 103kg / m3) = .......... kg Iside = (1 / 2) (11.0 kg) [(0.330m)2 - (0.305 m)2] =......... kg . m2 for the entire tire we get that Itoatl = 2 Iside +Itread =......... kg . m2