Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider a thin spherical shell of radius 15.0 cm with a total charge of +34.0 µ

ID: 1664176 • Letter: C

Question

Consider a thin spherical shell of radius 15.0 cm with a total charge of +34.0 µC distributed uniformly on itssurface. (Take radially outward as the positive direction.) (a) Find the electric field 10.0 cm from thecenter of the charge distribution.
1 N/C

(b) Find the electric field 23.0 cmfrom the center of the charge distribution.
2 MN/C (a) Find the electric field 10.0 cm from thecenter of the charge distribution.
1 N/C

(b) Find the electric field 23.0 cmfrom the center of the charge distribution.
2 MN/C

Explanation / Answer

Radius R = 15 cm = 0.15 m total charge q = 34 * 10 ^-6 C (a). the electric field 10.0 cm from the center of the chargedistribution E = 0 Since the point lies inside the sphere. (b) the electric field 23.0cm from the center of the charge distribution E ' = Kq / r ^2 where K = 8.99*10^9 N m^2 / C ^ 2            r= 23 cm = 0.23 m plug the values wget E ' = 5.778*10^6 N / C