What is the linear speed of Uranus in its orbit about the sun?Give your answer in meters per second. (Consider the orbit ofUranus to be a circle of radius 2.87×1012 m andthat it takes 84.00 yr for one orbit around the sun.) I really don't understand this one and I have a testtomorrow...help please? What is the linear speed of Uranus in its orbit about the sun?Give your answer in meters per second. (Consider the orbit ofUranus to be a circle of radius 2.87×1012 m andthat it takes 84.00 yr for one orbit around the sun.) I really don't understand this one and I have a testtomorrow...help please?
Explanation / Answer
You can get the angular speed of Uranus by knowing how long ittakes to make one revolution but you need to convert the years toseconds. 84yr * (365days/1yr) * (24hours/1day) * (3600sec/1hr) =2.65*109s = /t = 2/2.65*109s = 2.37*10-9rad/sec v = r v = (2.37*10-9rad/sec) * (2.87 *1012m) v = 6804m/s Hope that helps