Question
This question has not been answered on Cramster. It isfrom the book Physics , 8th edition byCutnell. It is from Chaper 2, #62 and itreads: A model rocket blasts off from the ground, rising straightupward with a constant acceleration that has a magnitude of 86.0m/s2 for 1.70 seconds, at which point its fuel abruptlyruns out. Air resistance has no effect on its flight. What maximumaltitude (above the ground) will the rocket reach? This question has not been answered on Cramster. It isfrom the book Physics , 8th edition byCutnell. It is from Chaper 2, #62 and itreads: A model rocket blasts off from the ground, rising straightupward with a constant acceleration that has a magnitude of 86.0m/s2 for 1.70 seconds, at which point its fuel abruptlyruns out. Air resistance has no effect on its flight. What maximumaltitude (above the ground) will the rocket reach?
Explanation / Answer
Accleration a = 86 m / s ^ 2 Initial velocity u = 0 time t= 1.7 s from the relation v = u + at = 146.2 m / s from the relation v ^ 2- u^2 = 2aS height S = [ v ^ 2- u^2 ] / 2a = 124.27 m Height above S is h ' = v ^ 2/ 2g = 1090.53 m Therefore maximum height attained by the rocket H = S + h' = 1236.73 m