You are designing a centrifuge to spin at a rate of 14,090 rev/min. (a) Calculat
ID: 1665243 • Letter: Y
Question
You are designing a centrifuge to spin at a rate of 14,090 rev/min. (a) Calculate the maximum centripetalacceleration that a test-tube sample held in the centrifuge arm16.2 cm from the rotation axis mustwithstand. 1. m/s2(b) It takes 1 min, 14 s for the centrifuge to spin up to its maximum rateof revolution from rest. Calculate the magnitude of the tangentialacceleration of the centrifuge while it is spinning up, assumingthat the tangential acceleration is constant.
2. m/s2 (a) Calculate the maximum centripetalacceleration that a test-tube sample held in the centrifuge arm16.2 cm from the rotation axis mustwithstand. 1. m/s2
(b) It takes 1 min, 14 s for the centrifuge to spin up to its maximum rateof revolution from rest. Calculate the magnitude of the tangentialacceleration of the centrifuge while it is spinning up, assumingthat the tangential acceleration is constant.
2. m/s2
Explanation / Answer
= 14,090 rev/min = 14090*2/60rad/s r = 0.162 m, t = 74 s a) ac = 2r = 3.63*105m/s2b) = /t at = r = r/t = 3.23 m/s2