A spring is standing upright on a table with its bottom endfastened to the table. A block is dropped from a height 4.4 cmabove the top of the spring. The block sticks to the top end of thespring and then oscillates with an amplitude of 13 cm. What is the oscillation frequency? A spring is standing upright on a table with its bottom endfastened to the table. A block is dropped from a height 4.4 cmabove the top of the spring. The block sticks to the top end of thespring and then oscillates with an amplitude of 13 cm. What is the oscillation frequency? What is the oscillation frequency?
Explanation / Answer
height h= 4.4 cm = 0.044 m amplitude A = 13 cm = 0.13 m According to law of conservation of energy , mgh = ( 1/ 2) kA^ 2 k / m = 2gh / A ^ 2 frequency f = ( 1/ 2) [ k / m] = ( 1/ 2) [ 2gh / A ^ 2] = 1.136 Hz