A horse canters away from its trainer in a straight line,moving 150 m away in 11.0 s. It then turns abruptly and gallops halfwayback in 4.5 s. (a) Calculate its average speed. (b) Calculate its average velocity for the entire trip, using"away from the trainer" as the positive direction A horse canters away from its trainer in a straight line,moving 150 m away in 11.0 s. It then turns abruptly and gallops halfwayback in 4.5 s. (a) Calculate its average speed. (b) Calculate its average velocity for the entire trip, using"away from the trainer" as the positive direction
Explanation / Answer
Average speed = distance/time = 150m+75m/11s + 4.5s =14.52m/s Average velocity = displacement/time = +150m-75m/11s +4.5s =4.84m/s Hope that helps