A 40.0 kg ballet dancer stands on her toes during aperformance with four square inches (26.0 cm^2) in contact with thefloor. What is the pressure exerted bt the floor over the area ofcontact in the following cases? a) if the dancer is stationary? b) if te dancer is leaping upwards with an accerleration of3.00 m/s^2 A 40.0 kg ballet dancer stands on her toes during aperformance with four square inches (26.0 cm^2) in contact with thefloor. What is the pressure exerted bt the floor over the area ofcontact in the following cases? a) if the dancer is stationary? b) if te dancer is leaping upwards with an accerleration of3.00 m/s^2
Explanation / Answer
mass m = 40 kg Area A = 26 cm ^ 2 = 26 * 10 ^ -4 m^ 2 (a). pressure P = mg / A = 150769.23 Pa (b). Pressure P ' = m(a+g ) / A where a = accleration = 3 m / s ^ 2 plug the values we get P ' = 196923 Pa