A series circuit consists of a 0.055 µF capacitor, a 0.100 µF capacitor, anda 40
ID: 1665852 • Letter: A
Question
A series circuit consists of a 0.055 µF capacitor, a 0.100 µF capacitor, anda 405 V battery. Find thecharge for the following situations. (a) on each of the capacitorsµC(0.055 µF capacitor)
µC(0.100 µF capacitor)
(b) on each of the capacitors if they are reconnected in parallelacross the battery
µC(0.055 µF capacitor)
µC(0.100 µF capacitor) (a) on each of the capacitors
µC(0.055 µF capacitor)
µC(0.100 µF capacitor)
(b) on each of the capacitors if they are reconnected in parallelacross the battery
µC(0.055 µF capacitor)
µC(0.100 µF capacitor)
Explanation / Answer
(a) oneach of the capacitorseffective capacitance of the capacitor=0.03548F
charge in the circuit=q=CV=0.03548*405=14.37C
µC (0.055 µF capacitor)=14.37C
µC (0.100 µF capacitor)=14.37C
(b) on each of the capacitors if they are reconnected in parallelacross the battery
effective capacitance of the capacitor=0.155F
charge in the circuit=q=CV=.155*405=62.775C
µC (0.055 µFcapacitor)=q1=C1V=22.275C
µC (0.100 µF capacitor)=q2=C2V=40.5C