I keep getting the wrong answer for this question: A boat, propelled so as to tr
ID: 1666300 • Letter: I
Question
I keep getting the wrong answer for this question:A boat, propelled so as to travel with a speed of 0.50 m/sin still water, moves directly across a river that is 60 m wide. The river flows with a speed of 0.30 m/s. At whatangle, relative to the straight across direction, must the boat bepointed? A=37 degrees upstream
When I do the problem I use Vx=.50m/s and Vy=-.30m/s. Then I use theta=tan^-1(.3/.5) to get an angle of 31 degreesupstream. Can anyone point out where I am going wrong?
A boat, propelled so as to travel with a speed of 0.50 m/sin still water, moves directly across a river that is 60 m wide. The river flows with a speed of 0.30 m/s. At whatangle, relative to the straight across direction, must the boat bepointed? A=37 degrees upstream
When I do the problem I use Vx=.50m/s and Vy=-.30m/s. Then I use theta=tan^-1(.3/.5) to get an angle of 31 degreesupstream. Can anyone point out where I am going wrong?
Explanation / Answer
v = 0.50 m/s, u = 0.30 m/s = sin-1(u/v) = 37o