If the moon were to suddenly stop its orbit, it would start tofall toward the Earth. What would its initial accelerationbe? Mass of Earth= 5.97e24 kg Mass of Moon= 7.36e22kg radius of earth/moon orbit= 384,000 km G= 6.673e-11 N m^2/kg^2 a. 9.81 m/s^2 b. 4.45 m/s^2 c. .0157 m/s^2 d. none of the above If the moon were to suddenly stop its orbit, it would start tofall toward the Earth. What would its initial accelerationbe? Mass of Earth= 5.97e24 kg Mass of Moon= 7.36e22kg radius of earth/moon orbit= 384,000 km G= 6.673e-11 N m^2/kg^2 a. 9.81 m/s^2 b. 4.45 m/s^2 c. .0157 m/s^2 d. none of the above
Explanation / Answer
Acceleration is equal to: . a = GM.earth /r^2 [Because earth is so much more massive, we can ignore themoon's mass (and the reduced mass calculation).] a = 0.0027 m/s^2 . ==> d. none of the above.