On a humid day, an electric field of2.00×10 4N/C is enough to produce sparks abo
ID: 1666390 • Letter: O
Question
On a humid day, an electric field of2.00×104N/C is enough to produce sparks aboutan inch long. Suppose that in your physics class, a van de Graaffgenerator (see the Figure 22.27 in the textbook) with a sphereradius of 18.0 cm is producing sparks 4 inches long. Part A: Use Gauss's law to calculate the amount of charge stored onthe surface of the sphere before you bravely discharge it with yourhand. Part B: Assume all the charge is concentrated at the center of thesphere, and use Coulomb's law to calculate the electric field atthe surface of the sphere. Any help would be great. On a humid day, an electric field of2.00×104N/C is enough to produce sparks aboutan inch long. Suppose that in your physics class, a van de Graaffgenerator (see the Figure 22.27 in the textbook) with a sphereradius of 18.0 cm is producing sparks 4 inches long. Part A: Use Gauss's law to calculate the amount of charge stored onthe surface of the sphere before you bravely discharge it with yourhand. Part B: Assume all the charge is concentrated at the center of thesphere, and use Coulomb's law to calculate the electric field atthe surface of the sphere. Any help would be great.Explanation / Answer
given electric field, E = 2.00*104 N/C radius, R = 18cm=18*10-2 m we have electric field on the surface of the sphereis, E = 1/40 *Q/R2 Q =E*40 *R2 = 2.00*104*18*10-2 *18*10-2 /9*109 =72*10-9 C b)