A 4.0-kg block is at rest on ahorizontal floor. If you push horizontally on the 4.0-kg block with a force of 27.0 N, it just starts to move. (a) What is the coefficient of static friction? b) A 13.0-kg block is stacked on topof the 4.0-kg block. What is the magnitudeF of the force, acting horizontally on the 4.0-kg block as before, that is required to make thetwo blocks start to move? ___ Newton A 4.0-kg block is at rest on ahorizontal floor. If you push horizontally on the 4.0-kg block with a force of 27.0 N, it just starts to move. (a) What is the coefficient of static friction? b) A 13.0-kg block is stacked on topof the 4.0-kg block. What is the magnitudeF of the force, acting horizontally on the 4.0-kg block as before, that is required to make thetwo blocks start to move? ___ Newton
Explanation / Answer
(a)the coefficient of static friction s=27/4*g=0.689 (b) force required F=(13+4)*g*s=114.75 N