Two loudspeakers are 1.80 m apart. A person stands 3.00 m fromone speaker and 3.
ID: 1668082 • Letter: T
Question
Two loudspeakers are 1.80 m apart. A person stands 3.00 m fromone speaker and 3.50 from the other. (a) What is the lowestfrequency at which destructive interference will occur at thispoint? (b) Calculate two other frequencies that alos result indestructive interference at this point (give the next two highest).Let T = 20o C I have no idea where to start. Please help me!! Two loudspeakers are 1.80 m apart. A person stands 3.00 m fromone speaker and 3.50 from the other. (a) What is the lowestfrequency at which destructive interference will occur at thispoint? (b) Calculate two other frequencies that alos result indestructive interference at this point (give the next two highest).Let T = 20o C I have no idea where to start. Please help me!!Explanation / Answer
For destructive interference d = (1/2)L , (3/2)L........... The lowest frequency would be the longestwavelength, so that difference between speakers =0.5L 3.5 - 3.0 = 0.5L ==> L = 1m Assuming that v for sound is 343 m/s V = f ==> f = v/ = 343 / 1 = 343 Hz b) next highest frequencies 3.5 -3.0 = 1.5L ==> L = 0.333 m Therefore f = 343 / 0.333 = 1030Hz and next highest frequency is f =1715 Hz