The electric field near the surface of the earth points downwardand has a magnit
ID: 1668335 • Letter: T
Question
The electric field near the surface of the earth points downwardand has a magnitude of120 N/C. Compare the upward electric force on an electron with thedownward gravitational
force; i.e., what is the ratio Fe/Fg? The elementary charge is 1.6× 1019 C and the mass
of an electron is 9.11 × 1031 kg.
What is the magnitude of the charge that
should be placed on a coin of mass 5.5 g so
that the electric force balances the weight of
the coin near the earth’s surface?
Answer in units of C.
Explanation / Answer
a) Fe / Fg = Eq / mg = 120 * 1.6 x 10-19 / 9.1 x 10-31 *9.8 = 2.15 x 1012 b) Eq = mg ==> q = mg / E = 5.5 x 10-3 * 9.8 / 120 = 0.4499 x 10-3 C