A 4.0 g bullet leaves the muzzleof a rifle with a speed of 312 m/s.What force (a
ID: 1668540 • Letter: A
Question
A 4.0 g bullet leaves the muzzleof a rifle with a speed of 312 m/s.What force (assumed constant) is exerted on the bullet while it istraveling down the 0.89 m long barrelof the rifle?1 N
A boat moves through the water with two forces acting on it.One is a 1600 N forward push by thewater on the propeller, and the other is an 1200 N resistive force due to the water around thebow. (a) What is the acceleration of the1100 kg boat?
1 m/s 2
(b) If it starts from rest, how far will it move in 6.0 s?
2 m
(c) What will its velocity be at the end of that time?
3 m/s A 4.0 g bullet leaves the muzzleof a rifle with a speed of 312 m/s.What force (assumed constant) is exerted on the bullet while it istraveling down the 0.89 m long barrelof the rifle?
1 N
A boat moves through the water with two forces acting on it.One is a 1600 N forward push by thewater on the propeller, and the other is an 1200 N resistive force due to the water around thebow. (a) What is the acceleration of the1100 kg boat?
1 m/s 2
(b) If it starts from rest, how far will it move in 6.0 s?
2 m
(c) What will its velocity be at the end of that time?
3 m/s (a) What is the acceleration of the1100 kg boat?
1 m/s 2
(b) If it starts from rest, how far will it move in 6.0 s?
2 m
(c) What will its velocity be at the end of that time?
3 m/s
Explanation / Answer
A 4.0 g bullet leaves the muzzleof a rifle with a speed of 312 m/s.What force (assumed constant) is exerted on the bullet while it istraveling down the 0.89 m long barrelof the rifle?to find the force, let find the acceleration a first: vi = 0, vf = 312m/s, s = 0.89m, wehave: vf2 - vi2 =(312m/s)2 - 0 = 2as a = (312m/s)2/2*0.89m = 54687.64m/s2 the force is: F = ma = 4.0*10-3kg*54687.64m/s2 = 218.75N answer: 218.75N A boat moves through the water with two forces acting on it.One is a 1600 N forward push by thewater on the propeller, and the other is an 1200 N resistive force due to the water around thebow. (a) What is the acceleration of the1100 kg boat?
Net force = 1600N-1200N = 400N =ma (a) What is the acceleration of the1100 kg boat?
acceleration a = 400N/1100kg =0.36m/s2 b) distance d = (1/2)at2 =0.5*0.36m/s2*(6.0s)2 = 6.48m c) v = at = 0.36m/s2*6.0s = 2.16m/s b) distance d = (1/2)at2 =0.5*0.36m/s2*(6.0s)2 = 6.48m c) v = at = 0.36m/s2*6.0s = 2.16m/s