The figure below shows a reversible cycle through which 1.00 mol ofa monatomic i
ID: 1668647 • Letter: T
Question
The figure below shows a reversible cycle through which 1.00 mol ofa monatomic ideal gas is taken. Assume that p =2p0, V =2V0, p0 = 1.10 x 10^5 Pa,and V0 = 0.0240m^3. (a) Calculate the work done during the cycle. (b) Calculate the energy added duringstroke abc. (c) Calculate the efficiency of the cycle. (d) What is the efficiency of an ideal engine operating between thehighest and lowest temperatures that occur in the cycle? (Notewhether this is greater than or less than the efficiency calculatedin (c).)