Following is wrong: Linearcharge density of the wire is left part of .035 of the
ID: 1668661 • Letter: F
Question
Following is wrong:
Linearcharge density of the wire is left part of .035 of the graphso,
E =1000N/C and r = 0.035 m
E = / 20 r
Then youmanipulate this to
= 20 r E = 2 * 8.85*10-12 * 0.035 * (1000) = 1.946 *10-9
The parton the right side of .035m is the total density including the wireand shell.
E = -2000N/C when r = 0.035 m for the wire and shell
= 20 r E = 2 * 8.85 *10-12 * 0.035 * (-5300) = = -1.031495 *10-8
Then youhave
densityfor shell + density of wire = density of both
densityfor shell + 1.946 * 10-9 = = -1.031495 *10-8
density for shell = -1.23 x 10-8 C/m
I am not sure how to covert this into tonC/m.
1 coulomb / meter = 1 000 000 000 nanocoulombs / meter
So i tried -1.23 x 10-8 C/m * 1000 000 000 = -12.26 nC/m. (This is wrong)
Explanation / Answer
If that doesn't get you the correct solution, the problem youcould be having is that you're taking your Gaussian surface at alocation where the electric field is discontinuous, since at asurface of charge it is #ff0000/infinite. If that's the case, youmight want to try using a different radius such that the Gaussiansurface is clearly inside or outside the cylinder.
Let me know if you have any other questions.