Q A car travels at a constant speed of 15m/s for 25 seconds. itthen speed up with a constant acceleration of 3.5 m/s2 for 15seconds. at the end of this time, what is the cars velocity.? NOTE. This questionmay invlove vector quantity. I would liketo have step by step method to the final answer Q A car travels at a constant speed of 15m/s for 25 seconds. itthen speed up with a constant acceleration of 3.5 m/s2 for 15seconds. at the end of this time, what is the cars velocity.? NOTE. This questionmay invlove vector quantity. I would liketo have step by step method to the final answer
Explanation / Answer
From kinematics equations the initial velocity v0 = 15 acceleration a = 3.5 m/s2 time t = 15s v = v0 + at = 15 + 3.5 *15 = 67.5 m/s