Q An arrow is shot with a speed of 18.5 m/s at an angle of 50degrees from the horizontal. (a)What are the respective horizontal and vertical componentof the initial velocity of the arrow? (b) How far does the arrow travel horizontally before it hitsthe ground? Please i need step by step of the solution Q An arrow is shot with a speed of 18.5 m/s at an angle of 50degrees from the horizontal. (a)What are the respective horizontal and vertical componentof the initial velocity of the arrow? (b) How far does the arrow travel horizontally before it hitsthe ground? Please i need step by step of the solution
Explanation / Answer
a) horizontal component of the initial velocity vxi = 18.5m/s*cos(50) = 11.9m/s vertical component of the initial velocity vyi = 18.5m/s*sin(50) = 14.2 m/s b) time in air t = 2vyi / g = 2*14.2m/s /9.8m/s2 = 2.90s the distance the arrow travel horizontally before it hits theground d = vxi*t = 11.9m/s*2.90s = 34.51 m answer: 34.51m