Tarzan, who weighs 790 N, swings from acliff at the end of a 39.0 m vine thathan
ID: 1669332 • Letter: T
Question
Tarzan, who weighs 790 N, swings from acliff at the end of a 39.0 m vine thathangs from a high tree limb and initially makes an angle of24.0° withthe vertical. Assume that an x axis extends horizontallyaway from the cliff edge and a y axis extends upward.Immediately after Tarzan steps off the cliff, the tension in thevine is 600 N. (a) At the moment of takeoff, what is the forceon Tarzan from the vine, in unit-vector form?Tx = 1 N Ty = 2 N
(b) At that moment, what is the net force on Tarzan, inunit-vector form?
Fnet,x = 3 N Fnet,y = 4 N
(c) What is the net force on Tarzan, as a magnitude and anglerelative to the positive direction of the x-axis?
magnitude = 5 N direction = 6°
(d) What is the acceleration of Tarzan, as a magnitude anddirection, during takeoff?
magnitude = 7 m/s2 direction = 8° (a) At the moment of takeoff, what is the forceon Tarzan from the vine, in unit-vector form?
Tx = 1 N Ty = 2 N
(b) At that moment, what is the net force on Tarzan, inunit-vector form?
Fnet,x = 3 N Fnet,y = 4 N
(c) What is the net force on Tarzan, as a magnitude and anglerelative to the positive direction of the x-axis?
magnitude = 5 N direction = 6°
(d) What is the acceleration of Tarzan, as a magnitude anddirection, during takeoff?
magnitude = 7 m/s2 direction = 8° Tx = 1 N Ty = 2 N
Explanation / Answer
The force components from the vine are 600cos24 = 548.1 N up and 600sin24 = 244 N away from cliff: F(vine) = 244 i + 548.1 j