Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a golfer hit the ball from the tee with initial speed of 30m/s at an angle of 50

ID: 1669683 • Letter: A

Question

a golfer hit the ball from the tee with initial speed of 30m/s at an angle of 50o above horizontal. The ballLands on a green that is 5.00 m above the level where the ball wasstruck. a) How long is the ball in the air? b) What is the speed of the ball at the highest point in itstrajectory? c) How far has the ball traveled in the horizontal directionwhen it lands? if u may Please explain me step by step so i can understandeasily. Thank you a golfer hit the ball from the tee with initial speed of 30m/s at an angle of 50o above horizontal. The ballLands on a green that is 5.00 m above the level where the ball wasstruck. a) How long is the ball in the air? b) What is the speed of the ball at the highest point in itstrajectory? c) How far has the ball traveled in the horizontal directionwhen it lands? if u may Please explain me step by step so i can understandeasily. Thank you

Explanation / Answer

a golfer hit the ball from the tee with initial speed of 30m/s at an angle of 50o above horizontal. The ballLands on a green that is 5.00 m above the level where the ball wasstruck. a) How long is the ball in the air?
time =usin/g=30sin50/9.8=2.3450sec b) What is the speed of the ball at the highest point in itstrajectory?
ucos=30cos50=19.28m/sec c) How far has the ball traveled in the horizontal directionwhen it lands?
19.28*2.3450=45.22m