A 1.0 kg book initially at rest falls from a height of 1.5 mto the floor. Use conversation of mechanical energy to show algebraically(no numbers other than 1/2) that the final speed of the bookdepends upon the change in gravitational potential energy, and sois independent of choice of coordinate system origin. A 1.0 kg book initially at rest falls from a height of 1.5 mto the floor. A 1.0 kg book initially at rest falls from a height of 1.5 mto the floor. Use conversation of mechanical energy to show algebraically(no numbers other than 1/2) that the final speed of the bookdepends upon the change in gravitational potential energy, and sois independent of choice of coordinate system origin.
Explanation / Answer
conservation of mechanical energy : assume we choose at h=0 ,potential energy =0 => m*v2/2 +0=mgh E=m*g*h=m*v2/2 => v=(2gh)=5.422 m/s assume we choose at h=1.5 m , potential energy =0 => m*v2/2 +mg*(-h)=0 =>result assume we choose at h=1.5 m , potential energy =0 => m*v2/2 +mg*(-h)=0 =>result the change potential energy in h=1.5 doesn't depend onthe choice of coordinate system origin