If your car traveling at 77 km/h and stops in 84.7 meters,what is the stopping d
ID: 1670039 • Letter: I
Question
If your car traveling at 77 km/h and stops in 84.7 meters,what is the stopping distance if the car is traveling 60 km/h? Giveyour answer in meters to the first decimal place. ANSWER: 51.4 How to solve step by step? If your car traveling at 77 km/h and stops in 84.7 meters,what is the stopping distance if the car is traveling 60 km/h? Giveyour answer in meters to the first decimal place. ANSWER: 51.4 How to solve step by step?Explanation / Answer
We know that S = v2 /2a ==> v2 S ==> 77 * 77 / 60*60 = 84.7 / S ==> S = 84.7 * 60*60 / 77*77 = 51.428 m