Hey how would I solve this? Two charges are placed on the x axis. One of thecharges (q1 = +6.12C) is atx1 = +3.00 cm and the other(q2 = -20.1C) is atx2 = +9.00 cm. Find the net electric field(magnitude and direction given as a plus or minus sign) at(a)x = 0 cm and (b)x = +6.00 cm. Thanks! Hey how would I solve this? Two charges are placed on the x axis. One of thecharges (q1 = +6.12C) is atx1 = +3.00 cm and the other(q2 = -20.1C) is atx2 = +9.00 cm. Find the net electric field(magnitude and direction given as a plus or minus sign) at(a)x = 0 cm and (b)x = +6.00 cm. Thanks!
Explanation / Answer
(a) Eo = -kq1/r12 + kq2/r22 = 9*109(-6.12x10-6/9x10-4 +20.1x10-6/81x10-4) = - 3.89x107N/C (b) E6 = kq1/r12+ kq2/r22 (both in the same direction) = 9*109(6.12x10-6/9x10-4 +20.1x10-6/9x10-4) = 9*109 (6.12x10-2 +20.1x10-2/9 =+ 2.62x108N/C = 9*109(-6.12x10-6/9x10-4 +20.1x10-6/81x10-4) = - 3.89x107N/C (b) E6 = kq1/r12+ kq2/r22 (both in the same direction) = 9*109(6.12x10-6/9x10-4 +20.1x10-6/9x10-4) = 9*109 (6.12x10-2 +20.1x10-2/9 =+ 2.62x108N/C = 9*109(6.12x10-6/9x10-4 +20.1x10-6/9x10-4) = 9*109 (6.12x10-2 +20.1x10-2/9 =+ 2.62x108N/C