11) On a clear day at a certain location, a 96 V / m vertical electric field exi
ID: 1670125 • Letter: 1
Question
11) On a clear day at a certain location, a 96 V / m vertical electric field exists near theEarth's surface. At the same place, the Earth's magnetic field hasa magnitude of 6.20 X10-5 T. Compute the energy densities ofthe two fields.uE = 1nJ/m3
uB = 2µJ/m3
11) On a clear day at a certain location, a 96 V / m vertical electric field exists near theEarth's surface. At the same place, the Earth's magnetic field hasa magnitude of 6.20 X10-5 T. Compute the energy densities ofthe two fields.
uE = 1nJ/m3
uB = 2µJ/m3