Hey how would I solve this? The drawing shows an electron entering the lower left side ofa parallel plate capacitor and exiting at the upper right side. Theinitial speed of the electron is 1.88 x 106 m/s. Thecapacitor is 2.00 cm long, and its plates are separated by 0.150cm. Assume that the electric field between the plates is uniformeverywhere and find its magnitude. Thanks! Hey how would I solve this? The drawing shows an electron entering the lower left side ofa parallel plate capacitor and exiting at the upper right side. Theinitial speed of the electron is 1.88 x 106 m/s. Thecapacitor is 2.00 cm long, and its plates are separated by 0.150cm. Assume that the electric field between the plates is uniformeverywhere and find its magnitude. Thanks!
Explanation / Answer
This is like a horizontal projectile. x = u.t; t = x/u =0.02/1.88x106 =1.064x10-8 s Y = 0.5a.t2 Acceleration, a =2.y/t2 =2x0.0015/(1.064x10-8)2 = 0.2651x1014 m/s2 F = eE = m.a E =m.a/e = (9.1x10-31x0.2651x1014)/1.6x10-19 =150.8 N/C Acceleration, a =2.y/t2 =2x0.0015/(1.064x10-8)2 = 0.2651x1014 m/s2 F = eE = m.a E =m.a/e = (9.1x10-31x0.2651x1014)/1.6x10-19 =150.8 N/C