A block of mass 2.50 kg is pushed 2.20 m along a frictionlesshorizontal table by
ID: 1670287 • Letter: A
Question
A block of mass 2.50 kg is pushed 2.20 m along a frictionlesshorizontal table by a constant 16.0 N force directed 25.0 degreesbelow the horizontal. a) Determine the work done by the applied force.b) Determine the work done by the normal force exerted by thetable.
c) Determine the work done by the force of gravity d) Determine the work done by the net force on theblock.
A block of mass 2.50 kg is pushed 2.20 m along a frictionlesshorizontal table by a constant 16.0 N force directed 25.0 degreesbelow the horizontal. a) Determine the work done by the applied force.
b) Determine the work done by the normal force exerted by thetable.
c) Determine the work done by the force of gravity d) Determine the work done by the net force on theblock.
Explanation / Answer
block of mass 2.50 kg (a) the work done by the applied force.W1=F*cos25*2.2=31.9J (b) the work done by the normal force exerted by thetable.
W2=N*2.2*cos90=0J (c)the work done by the force of gravity W3=mg*2.2*cos90=0J (d)the work done by the net force on the block. W=W1+W2+W3= 31.9J