this question is NOT in the textbook. Calculate themagnitude of the force between two 3.60mC point charges 10cmapart. 1mC=10-6C Convert cm-m 10cm=0.1m Q=3.60x10-6C K=9x109N*m2/C2 (Q1Q2) F= K* r2 i haveF=9x109N*m2/C2 X (3.6x10-6C) 0.1m =3.24x105N (this is incorrect) Was i supposed to multiply 3.6x10-6C by itself andthen divide by 0.1m and then multiply by the constant K? Doing so yeilds 1.17x104N this question is NOT in the textbook. Calculate themagnitude of the force between two 3.60mC point charges 10cmapart. 1mC=10-6C Convert cm-m 10cm=0.1m Q=3.60x10-6C K=9x109N*m2/C2 (Q1Q2) F= K* r2 i haveF=9x109N*m2/C2 X (3.6x10-6C) 0.1m =3.24x105N (this is incorrect) 0.1m =3.24x105N (this is incorrect) Was i supposed to multiply 3.6x10-6C by itself andthen divide by 0.1m and then multiply by the constant K? Doing so yeilds 1.17x104N
Explanation / Answer
Force between charges = k*q1*q2/d^2 k=9*10^9 q1=q2=3.6*10^-6 d=0.1 m F= 9*10^9*3.6*10^-6*3.6*10^-6/0.1^2 = 11.664 N