The front of a 1,500 kg car is designed as a \"crumple zone\"that collapses to a
ID: 1671529 • Letter: T
Question
The front of a 1,500 kg car is designed as a "crumple zone"that collapses to absorb the shock of a collision. If a cartravelling 35.0 m/s stops uniformly in 1.65 m,a) how long does the collision last?
b) what is the magnitude of the average force
c) what is the acceleration of the car? Express your answeras a multiple of the accleration of gravity. (For example,"2g".)
a) how long does the collision last? b) what is the magnitude of the average force
c) what is the acceleration of the car? Express your answeras a multiple of the accleration of gravity. (For example,"2g".)
Explanation / Answer
The mass of the car m = 1500 kg The speed of the car u = 35 m/s The final speed of the car v = 0 m/s The distance traveled s = 1.65 m The acceleration of the car is v2 - u2 = 2 a s a = - u2 / 2 s = - 35 * 35 / 2 * 1.65 = - 371.21 m/s2 a) u = - at ==. t = - u / a = - 35 / -371.21 =0.0942 s b) F = ma F=1500 * 371.2 = 556800 N c) a = -371.21 m/s2 = 37.87 g