The solution to this question won\'t load, so I can\'t doubleanything. Q: A lamp
ID: 1672121 • Letter: T
Question
The solution to this question won't load, so I can't doubleanything. Q: A lamp hangs vertically from a cord in a descendingelevator that decelerates at 2.4 m/s^2. a) If the tension in the cord is 89 N, what's the lampsmass? b) What's the cords tension when the elevator ascends with anupward acceleration of 2.4 m/s^2? The solution to this question won't load, so I can't doubleanything. Q: A lamp hangs vertically from a cord in a descendingelevator that decelerates at 2.4 m/s^2. a) If the tension in the cord is 89 N, what's the lampsmass? b) What's the cords tension when the elevator ascends with anupward acceleration of 2.4 m/s^2?Explanation / Answer
Given that the tension in the cord T = 89 N a) When elevator accelerate downward the tension in the cordis T = m ( g - a) 89 = m ( 9.8 - 2.4) ==> m = 12.027 kg b) When elevator accelerates upward the tension in the cordis T = m ( g + a) = 12.027 ( 9.8 + 2.4) = 146.72 N