A 19.2 kg block is dragged over a rough, horizontal surface bya constant force of 130 N acting at an angle of 27.3 degrees abovethe horizontal. THe block is displaced 18.3 m and thecoefficient of kinetic friction is 0.173. G=9.81m/s2. Find the magnitude of the work done by the force offriction. Answer in units of J. A 19.2 kg block is dragged over a rough, horizontal surface bya constant force of 130 N acting at an angle of 27.3 degrees abovethe horizontal. THe block is displaced 18.3 m and thecoefficient of kinetic friction is 0.173. G=9.81m/s2. Find the magnitude of the work done by the force offriction. Answer in units of J.
Explanation / Answer
The work done by frictional force W = f*r = [Fsin -mg] r = (0.173) [130*sin27.3 - (19.2) (9.8)] (18.3) = -407.5J