Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The density of a 10 kg cube of silver is 10.5g/cm 3 . What would the density of

ID: 1673070 • Letter: T

Question

The density of a 10 kg cube of silver is 10.5g/cm3. What would the density of a 5 kg cube ofsilver be?
g/cm3.
The density of a 10 kg cube of silver is 10.5g/cm3. What would the density of a 5 kg cube ofsilver be?
g/cm3.
The density of a 10 kg cube of silver is 10.5g/cm3. What would the density of a 5 kg cube ofsilver be?
g/cm3.
The density of a 10 kg cube of silver is 10.5g/cm3. What would the density of a 5 kg cube ofsilver be?
g/cm3.
The density of a 10 kg cube of silver is 10.5g/cm3. What would the density of a 5 kg cube ofsilver be?
g/cm3.
The density of a 10 kg cube of silver is 10.5g/cm3. What would the density of a 5 kg cube ofsilver be?
g/cm3.

Explanation / Answer

= m/v . cube 1: 10.5 = 10,000 / V V= 952.38 g/cm^3 cube 2: = 5,000 / 952.38 = 5.25 g/cm^3 . Cheers Billy