A single conducting loop of wire has an area of7.6×102 m2 and a resistanceof 120 . Perpendicular to the plane of the loop is amagnetic field of strength 0.55 T. At what rate (in T/s)must this field change if the induced current in the loop is to be0.36 A? B/t = ???? A single conducting loop of wire has an area of7.6×102 m2 and a resistanceof 120 . Perpendicular to the plane of the loop is amagnetic field of strength 0.55 T. At what rate (in T/s)must this field change if the induced current in the loop is to be0.36 A? B/t = ????
Explanation / Answer
Area of a wire is A =7.6*10-2 m2 ResistanceR = 120 rate of the magnetic field is d B / dt = i R /A = 0.36 A * 120 / 7.6*10-2 m2 = 568.4 T / s