A cube of edge length = 2.4cm is positioned as shown in Figure P20.7. There is a
ID: 1673429 • Letter: A
Question
A cube of edge length = 2.4cm is positioned as shown in Figure P20.7. There is a uniformmagnetic field throughout the region with componentsBx = +10.0 T, By = +7.0 T, andBz = +7.0 T. (a) Calculate the flux through the shaded face of thecube.1 T·m2
(b) What is the total flux emerging from the volume enclosed by thecube (i.e., the total flux through all six faces)?
2 T·m2 http://s1002.photobucket.com/albums/af149/jakeloftin2186/?action=view¤t=3.jpg&newest=1 A cube of edge length = 2.4cm is positioned as shown in Figure P20.7. There is a uniformmagnetic field throughout the region with componentsBx = +10.0 T, By = +7.0 T, andBz = +7.0 T. (a) Calculate the flux through the shaded face of thecube.
1 T·m2
(b) What is the total flux emerging from the volume enclosed by thecube (i.e., the total flux through all six faces)?
2 T·m2 http://s1002.photobucket.com/albums/af149/jakeloftin2186/?action=view¤t=3.jpg&newest=1
Explanation / Answer
(a) the flux through the shaded face of thecube =Bx*L2=10*0.0242=5.76*10-3T·m2(b) the total flux emerging from the volume enclosed bythe cube each face of the cube always has its parallel pair => netflux of each pair will cancel each other => So total flux=0T·m2