A 1200 kg car moving at 2.1 m/s isstruck in the rear by a 2600 kg truck moving a
ID: 1674047 • Letter: A
Question
A 1200 kg car moving at 2.1 m/s isstruck in the rear by a 2600 kg truck moving at 6.0 m/s.calculate the initial and final kinetic energies of the system. Tocalculate the final kinetic energy you will need to find the finalvelocity of the vehicles after the collision using conservation ofenergy. Ki = 2 kJ Kf = 3 kJ A 1200 kg car moving at 2.1 m/s isstruck in the rear by a 2600 kg truck moving at 6.0 m/s.
calculate the initial and final kinetic energies of the system. Tocalculate the final kinetic energy you will need to find the finalvelocity of the vehicles after the collision using conservation ofenergy. Ki = 2 kJ Kf = 3 kJ
Explanation / Answer
Since the collision is inelastic, We can use this equation to findthe final velocity of the combination: m1u1+m2u2=(m1+m2)v v=[(1200*2.1)+(2600*6)]/(3800) =4.77m/s KEi=1/2(m1u12+m2u22) =0.5(5292+93600) =49446J =49KJ (approx) Now we calculate final energy = 1/2(m1+m2)v2 =0.5*(3800)*4.772 =43230.5 J =43KJ (approx) If its wrong, PM me...