Boiling Water in an Iron Boiler
ID: 1674213 • Letter: B
Question
An iron boiler of mass 257 kg contains 861 kg ofwater at 18.9°C. A heater supplies energy at the rate of 46300kJ/hr. How long does it take for the water to reach the boilingpoint? Specific heat of iron = 450J/(kg·K).How long does it take for the water to all havechanged to steam? Latent heat of vaporization of water isLv = 2260 kJ/kg.
Boiling Water in an Iron Boiler An iron boiler of mass 257 kg contains 861 kg ofwater at 18.9°C. A heater supplies energy at the rate of 46300kJ/hr. How long does it take for the water to reach the boilingpoint? Specific heat of iron = 450J/(kg·K).
How long does it take for the water to all havechanged to steam? Latent heat of vaporization of water isLv = 2260 kJ/kg.
Explanation / Answer
Mas sof iron m = 257 kg
Mass of water M = 861 kg
Specific heat of water C = 4186 J / kg oC
Specific heat of iron c = 450 J /kg K
Initial temp of water t = 18.9 oC