Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Please explain how to solve the problem in detail and provide the correct answer

ID: 1674680 • Letter: P

Question

Please explain how to solve the problem indetail and provide the correct answer. Will ratelifesaver! Thank you.
A car is designed to get its energy from a rotating flywheel with aradius of 1.50 m and a mass of400 kg. Before a trip, the flywheel isattached to an electric motor, which brings the flywheel'srotational speed up to 5000rev/min. (a) Find the kinetic energy stored in theflywheel.
1 J
(b) If the flywheel is to supply energy to the car as would a15.0-hp motor, find the length of timethe car could run before the flywheel would have to be brought backup to speed.
2 h Please explain how to solve the problem indetail and provide the correct answer. Will ratelifesaver! Thank you.
A car is designed to get its energy from a rotating flywheel with aradius of 1.50 m and a mass of400 kg. Before a trip, the flywheel isattached to an electric motor, which brings the flywheel'srotational speed up to 5000rev/min. (a) Find the kinetic energy stored in theflywheel.
1 J
(b) If the flywheel is to supply energy to the car as would a15.0-hp motor, find the length of timethe car could run before the flywheel would have to be brought backup to speed.
2 h

Explanation / Answer

(a) the kinetic energy stored in the flywheel.
=5000*2/60=523.6 rad/s K=1/2*I*2=1/4*m*R2*2 R=1.5 m m=400 kg =>K=6.2*107 J (b)1hp=736 W => time=K/15hp=5587 s=> time=1.55 hours (b)1hp=736 W => time=K/15hp=5587 s=> time=1.55 hours