A scalloped hammerhead shark swims at a steady speed of 1.8m/swith its 83 cm-cm-wide head perpendicular to the earth's52 T magnetic field. What is the magnitude of the emf inducedbetween the two sides of the shark's head? Answer must be in mV. A scalloped hammerhead shark swims at a steady speed of 1.8m/swith its 83 cm-cm-wide head perpendicular to the earth's52 T magnetic field. What is the magnitude of the emf inducedbetween the two sides of the shark's head? Answer must be in mV. What is the magnitude of the emf inducedbetween the two sides of the shark's head?
Explanation / Answer
Magnetic field B = 52* 10-6T , speed v = 1.8 m/s , length l = 83 cm Induced emf is e = - B l v = 52* 10-6 T* 0.83 m * 1.8 m/s = 0.0776 m V