Hey how would I solve this? Suppose that an ion source in a mass spectrometer pr
ID: 1677062 • Letter: H
Question
Hey how would I solve this? Suppose that an ion source in a mass spectrometer producesdoubly ionized gold ions (Au2+),each with a mass of 3.27 x 10-25 kg. The ions areaccelerated from rest through a potential difference of 1.07 kV.Then, a 0.393-T magnetic field causes the ions to follow a circularpath. Determine the radius of the path. Thank you! Hey how would I solve this? Suppose that an ion source in a mass spectrometer producesdoubly ionized gold ions (Au2+),each with a mass of 3.27 x 10-25 kg. The ions areaccelerated from rest through a potential difference of 1.07 kV.Then, a 0.393-T magnetic field causes the ions to follow a circularpath. Determine the radius of the path. Thank you!Explanation / Answer
Charge q = 2 * 1.6 * 10 ^ -19 C
Potential difference V = 1070 V
Magnetic field B = 0.393 T
Mass m = 3.27 * 10 ^ -25 kg
Speed v = [ 2Vq / m]
= 45762.31 m / s
In magnetic field Bvq = mv ^ 2/ r
From this radius r = mv / Bq
= 0.11899 m