A tarantula is sitting 4.5 m in front of the concave sphericalmirror with radius of R=1.4m. (a) Construct a ray diagram to scale showing the object, imageand the mirror. Determine graphically the characteristics of theimage. (b) If the image is 5.0 cm tall, how high is thetarantula? Will grade fast, thanks for any help! A tarantula is sitting 4.5 m in front of the concave sphericalmirror with radius of R=1.4m. (a) Construct a ray diagram to scale showing the object, imageand the mirror. Determine graphically the characteristics of theimage. (b) If the image is 5.0 cm tall, how high is thetarantula? Will grade fast, thanks for any help!
Explanation / Answer
f be focal length f=r/2=0.7m d be distance = -4.5m we have 1/f=1/d+1/d' 1/0.7= -1/4.5+1/d' =>d'=0.61m Ho be height of the image Ho/H= -d'/d=>H= -0.05*(-4.5)/0.61˜0.37m