I cant see the solution picture to this problem. A rotating door is made from four rectangular glass panes,asshown in the figure. The mass of each pane is 73.3 kg. Apersonpushes on the outer edge of one pane with a force ofF =116 N that is directed perpendicular to the pane.Determine themagnitude of the door's angular acceleration. I cant see the solution picture to this problem. A rotating door is made from four rectangular glass panes,asshown in the figure. The mass of each pane is 73.3 kg. Apersonpushes on the outer edge of one pane with a force ofF =116 N that is directed perpendicular to the pane.Determine themagnitude of the door's angular acceleration.
Explanation / Answer
The torque acting on the door to make it move is givenas = R xF It can also be defined as = 4 I I is the moment of inertia I = ( 1/3)mL^2 Equating the above equations 4 I = F L = F L / 4 I = F L /4 (1/3)mL^2 = F /(4/3)mL = 116/(4/3)(73.3kg)(1.2m) = 0.989rad/s^2