The headlights on a certain car are measured to be1.9 m apart. The diameter of the pupil ina human eye is 2.5 mm. What is the furthest distance at which ahuman eye could clearly see the headlights as 2 seperate lights?Use a wavelength of 562 nm/wave. ??? m The headlights on a certain car are measured to be1.9 m apart. The diameter of the pupil ina human eye is 2.5 mm. What is the furthest distance at which ahuman eye could clearly see the headlights as 2 seperate lights?Use a wavelength of 562 nm/wave. ??? m
Explanation / Answer
We have for the two lights to be resolved sin =1.22/d Also tan = x/L for small angles sin ˜ tan or 1.22/d = x/L then L = xd/1.22 = 1.9m * 2.5*10^-3m/(1.22*562*10^-9m) = 6927.83 m