A 2.00 Kg wagon is pulled with a constant force of F= 72.0 Nat an angle = 60.0 o
ID: 1678022 • Letter: A
Question
A 2.00 Kg wagon is pulled with a constant force of F= 72.0 Nat an angle = 60.0 on a level surface for a diatance of1.00m. there is no friction and the wagon is initially atrest. A) the acceleration (in m/s2) of the cart in the Xdirection is?? B) the work done on the wagon is.?? C) the kinetic energy of the wagon after being pulled 1.00mis?? D) the speed of the wagon after being pulled 1.00m is?? A 2.00 Kg wagon is pulled with a constant force of F= 72.0 Nat an angle = 60.0 on a level surface for a diatance of1.00m. there is no friction and the wagon is initially atrest. A) the acceleration (in m/s2) of the cart in the Xdirection is?? B) the work done on the wagon is.?? C) the kinetic energy of the wagon after being pulled 1.00mis?? D) the speed of the wagon after being pulled 1.00m is??Explanation / Answer
A) The acceleration of the cart in the X-direction is a = F cos / m = 72 * cos60 / 2 = 18 m/s2 B) The work done on the wagon is W =Fcos * S = 72 cos60 * 1.00 = 36 J C) The kinetic energy = W = 36 J D) speed v = [2 W / m] = [2 * 36 / 2] = 6 m/s