Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A microscope has an objective lens of focal length6.00 mm. The objective forms a

ID: 1678303 • Letter: A

Question

A microscope has an objective lens of focal length6.00 mm. The objective forms an image16.5 cm from the lens. The focal length ofthe eyepiece is 2.80 cm and the distancebetween the lenses is 19.3 cm. What is the angular magnification? The near point is25.0 cm.
x A microscope has an objective lens of focal length6.00 mm. The objective forms an image16.5 cm from the lens. The focal length ofthe eyepiece is 2.80 cm and the distancebetween the lenses is 19.3 cm. What is the angular magnification? The near point is25.0 cm.
x

Explanation / Answer

The angular magnification is              M = -(s/fob)(25cm/feye)             Here s = L- fob- feye             = 19.3cm - 6.00mm- 2.80 cm              =15.9cm         fob =0.60 cm        feye =2.80cm Substitute the values for M.