A 475 gram ball is traveling horizontally at 12.0 m/s to theleft when it is suddenly struck horizontally by a bat, causing itto reverse direction and initially travel at 8.50 m/s to the right.If the bat produced an average force of 1275N on the ball, for howlong(in ms) was it in contract with the ball? please help... A 475 gram ball is traveling horizontally at 12.0 m/s to theleft when it is suddenly struck horizontally by a bat, causing itto reverse direction and initially travel at 8.50 m/s to the right.If the bat produced an average force of 1275N on the ball, for howlong(in ms) was it in contract with the ball? please help...
Explanation / Answer
change in momentum = force * time . m (v final - v initial) = force* time . 0.475 kg * ( 8.50 - -12.0) m/s = 1275 N * time . 9.7375 = 1275* t . t = 0.00764 seconds = 7.64ms