15) A 475 gram ball is traveling horizontally at 12.0 m/s tothe left when it is suddenly struck horizontally by a bat, causing it toreverse direction and initially travel at 8.50 m/s to theright If the bat produced an average forceof 1275 N on the ball, for how long (in ms) was it in contact with the ball ? horizontally by a bat, causing it toreverse direction and initially travel at 8.50 m/s to theright If the bat produced an average forceof 1275 N on the ball, for how long (in ms) was it in contact with the ball ?
Explanation / Answer
momentum = force * time m (v final-vinitial) = force* time 0.475 * (8.50 - (-12.0))= 1275* time 9.738 =1275 * t t =0.0076 s